სოსო ცოტნიაშვილი 2019 წელს შემოუერთდა სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტს, როგორც დისკრეტული მათემატიკის პროფესორი (Math-245). მას აქვს დოქტორის აკადემიური ხარისხი მათემატიკის განხრით (ნ. მუსხელიშვილის გამოთვლითი მათემატიკის ინსტიტუტი 1998წ.). არის ერთი სახელმძღვანელოსა და 30-მდე სამეცნიერო სტატიის ავტორი.
სოსო ცოტნიაშვილი არის არაერთი საერთაშორისო აკადემიურ გაცვლითი პროგრამის მონაწილე: Erasmus+ აკადემიური პერსონალის მობილობის პროგრამა - კაზიმიერზ დიდის უნივერსიტეტი (ბიდგოშჩი, პოლონეთი, 2021) და ოპოლეს უნივერსიტეტი (ოპოლე, პოლონეთი, 2018), მევლანას აკადემიური პერსონალის მობილობის პროგრამა სწავლებისთვის - რეჯეპ ტაიპ ერდოღანის უნივერსიტეტი (რიზე, თურქეთი, 2015 წ.),
ერასმუს მუნდუსის აკადემიური პერსონალის გაცვლის პროგრამა - თესალონიკის ალექსანდრეს ტექნოლოგიური საგანმანათლებლო ინსტიტუტი (თესალონიკი, საბერძნეთი, 2011წ.), აკადემიური პერსონალის განვითარების პროგრამა - ნებრასკა-ლინკოლნის უნივერსიტეტი (აშშ, 2009-2010 წწ.).

Dr. Soso Tsotniashvili joined the San Diego State University - Georgia in 2019 as a Professor of Discrete Mathematics (Math-245).
He holds a PhD degree in Mathematics from N. Muskhelishvili Institute of Computational Mathematics (Tbilisi, 1998). He is an author of a textbook and about 30 scientific articles..
He participated in a number of international academic exchange programs, such as Erasmus+ staff mobility program for teaching at the Kazimierz Wielki University (Bydgoszcz, Poland, 2021), University of Opole (Opole, Poland, 2018), Mevlana academic staff mobility program for teaching at the Recep Tayyip Erdoğan University (Rize, Turkey, 2015), Erasmus Mundus academic staff exchange program at the Alexander Technological Educational Institute of Thessaloniki (Thessaloniki, Greece, 2011),