უმაღლესი განათლების ინტერნაციონალიზაცია საქართველოში
მნიშვნელოვანი ღონისძიება, რომელიც ფოკუსირებული იყო უმაღლესი განათლებისინტერნაციონალიზაციაზე, გაიმართა 2024 წლის 11 ივნისს. კონფერენცია, რომელსაც მასპინძლობდა სანდიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტი საქართველოში, ოფიციალურად გახსნა SDSU-ს პროვოსტის მოვალეობის შემსრულებელმა და უფროსმა ვიცე-პრეზიდენტმა უილიამ ტონგმა, რომელიც წარმოადგენდაSDSU-ს პრეზიდენტს. განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის საქმეთა მინისტრმა გიორგიამილახვარმა მიმართა მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით, მან წარმოადგინა მთავრობის ხედვაუმაღლესი განათლების ინტერნაციონალიზაციის მიმართულებით, ისაუბრა სამომავლო მიზნებზე. პირველმაპანელმა ყურადღება გაამახვილა საქართველოს სამ საჯარო უნივერსიტეტში ინტერნაციონალიზაციისსტატუსსა და მიზნებზე. პანელში მონაწილეობდნენ ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის და თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორები, რომლებმაცაუდიტორიას გაუზიარეს თავიანთი გამოცდილება და საერთაშორისო თანამშრომლობის გაღრმავებისგეგმები. პანელური განხილვის შემდეგ, უნივერსიტეტებმა წარმოადგინეს პრეზენტაციები თემის ირგვლივ, რასაც  მოჰყვა კითხვა-პასუხის სესია.
მეორე პანელი დაკომპლექტებული იყო SDSU-ს ხელმძღვანელობით, უნივერსიტეტის წარმომადგენლებმა აუდიტორიას გაუზიარეს რელევანტური ინფორმაცია მთავარ კამპუსზე მიმდინარე მოვლენების და მათი გამოცდილების შესახებ. SDSU-ს პროვოსტის მოვალეობის შემსრულებელმა უილიამ ტონგმა, SDSU-ს ვიცე-პრეზიდენტმა ჰალა მადანატმა, გლობალური კამპუსის დეკანმა იან გიბსონმა და მეცნიერებათა სკოლისდეკანმა ჯეფრი რობერთსმა განიხილეს სამომავლო გეგმები და მნიშვნელოვანი როლი, რაც SDSU-ს სურსშეასრულოს ქართულ უნივერსიტეტებთან პარტნიორობის ფარგლებში. ღონისძიება დასრულდა კითხვა-პასუხის სესიით, რამაც შემდგომი ჩართულობისა და დისკუსიის საშუალება მისცა იქ მყოფებს. აღნიშნულმაღონისძიებამ ხაზი გაუსვა საგანმანათლებლო დაწესებულებების და სამთავრობო ორგანოების ერთგულებასუმაღლესი განათლების ინტერნაციონალიზაციის იდეისადმი და მათ ჩართულობას გლობალურითანამშრომლობის ხელშეწყობისა და საგანმანათლებლო სტანდარტების გაუმჯობესების მიმართულებით საქმიანობაში.

Conference on Internationalization of Higher Education in Georgia
An important event focusing on the internationalization of higher education took place on June 11, 2024, bringing together key stakeholders from prominent universities, government representatives and non-governmental sector. The conference, hosted by San Diego State University Georgia, was officially opened by SDSU Interim Provost and Senior Vice President William Tong, who represented the President of SDSU. The Minister of Education, Science, and Youth, Giorgi Amilakhvari, delivered an opening address, providing the government's perspective on internationalization, including its scope and goals.
The first panel focused on the status and goals of internationalization at the three main public universities. This panel featured the rectors from GTU, ISU, and TSU, who shared their experiences and plans for enhancing international cooperation.
Following the panel, specific presentations were delivered by university representatives to further delve into the topic.
A question-and-answer session followed these presentations, allowing attendees to engage directly with the panelists.
The second panel was composed of SDSU leadership representatives who shared insightful information on developments at the main campus. The panel included contributions from SDSU Interim Provost William Tong, SDSU Vice President Hala Madanat, the Global Campus Dean, and the Dean of the School of Sciences. They discussed future plans and the significant role SDSU aims to play in the partnership with Georgian universities.
The event concluded with a second question-and-answer session, allowing for further engagement and discussion.
This event underscored the commitment of educational institutions and government bodies to advancing the internationalization of higher education, fostering global collaboration, and improving educational standards across borders.