განათლების სამინისტროსა და სდსუ-ს შორის პარტნიორობის განახლებული მემორანდუმი გაფორმდა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო და სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტი თანამშრომლობას აგრძელებს ათასწლეულის გამოწვევის კომპაქტის მიღმა. სამინისტროს ინიციატივით, სდსუ საქართველოში გააგრძელებს სტუდენტების მიღებას სამ პარტნიორ უნივერსიტეტთან ერთად: თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი და საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი. განათლების მინისტრმა, დოქტორმა გიორგი ამილახვარმა და სდსუ-ს პრეზიდენტმა, დოქტორმა ადელა დე ლა ტორრემ ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმს ხელი მოაწერეს 30 მაისის კურსდამთავრებულთა გამოსაშვებ ცერემონიაზე.
2023 წელს, სდსუ საქართველოს პროგრამებზე სწავლა დაასრულა 103-მა
სტუდენტმა. მათი 40% ქალია, ხოლო 66% წარჩინებული სტუდენტი. ჯამში, ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის კომპაქტის ფარგლებში, კურსდამთავრებულთა რაოდენობამ 523 სტუდენტს მიაღწია.
სამინისტროს მხარდაჭერით, 2023-2024 სასწავლო წელს სან დიეგოს უნივერსიტეტი საქართველოში დამატებით 90 სტუდენტს მიიღებს სამ პროგრამაზე: კომპიუტერული მეცნიერება, კომპიუტერული ინჟინერია და სამოქალაქო ინჟინერია. სწავლის წლიური ღირებულება იქნება 2250 ლარი და იმოქმედებს სახელმწიფო გრანტიც.

SDSU and MES Sign a New Memorandum of Partnership
The partnership between the Ministry of Education and Science of Georgia and San Diego State University continues beyond the Millennium Challenge Corporation Compact timeline. Through the initiative of the Ministry, SDSU, with the partner universities, Tbilisi State University, Ilia State University, and Georgian Technical University, will admit more students to the internationally accredited STEM programs in 2023. A Memorandum of the continuing partnership was signed by the Minister, Dr. Giorgi Amilakhvari, and the President of SDSU, Dr. Adela de la Torre, at the Commencement Ceremony on May 30.
On May 30, SDSU graduated the fifth cohort of 103 students in Georgia. 40% of the graduates were women, and 66% graduated with academic honors. This has brought the total number of graduates of the SDSU programs in Georgia, supported by the MCC compact, to 523.
With the Ministry's support for the 2023-2024 Academic Year, SDSU will admit 90 more students to three degree programs in Georgia: Computer Science, Computer Engineering, and Civil Engineering. The annual tuition for each program is 2250 GEL, and the government scholarship (determined by NAEC scores) is also applicable.