#StudentSuccess - ანა ცირეკიძე
მეცნიერებისადმი ჩემი სიყვარული ადრეული ბავშვობიდან მოდის. თავიდან ძალიან მაინტერესებდა პლანეტები, კოსმოსი და მთელი სამყარო – ყველაზე რთულად ასახსნელი საგნები. გარკვეული პერიოდის განმავლობაში, შემიყვარდა ქიმია და ბიოლოგია, ამიტომ გადავწყვიტე ჩემი კარიერა სამედიცინო სფეროსთვის მიმეძღვნა. თუმცა, ვინაიდან მიმაჩნია, რომ ექიმი განსაკუთრებული თავდადებისა და მოტივაციის მქონე ადამიანი უნდა იყოს, მივხვდი, რომ ამ სფეროში საკუთარ თავს ვერ ვხედავდი. სწორედ მაშინ გაჩნდა კავშირი ჩემს მისწრაფებებსა და სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის ქიმია/ბიოქიმიის პროგრამას შორის. ამჟამად, სდსუ საქართველოში ვსწავლობ ქიმიის პროგრამაზე, სრული დაფინანსებით.
როდესაც სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტ საქართველოში ჩავაბარე, დავიბენი, არ ვიცოდი როგორ უნდა მესწავლა ინგლისურ ენაზე ისეთი საგნები როგორიცაა ქიმია, ბიოქიმია, ანალიტიკური ქიმია, ფიზიკური ქიმია და ორგანული/არაორგანული ქიმია. ბედნიერი ვარ, რომ შემიძლია წარსულისკენ გავიხედო და ვთქვა რომ ვცდებოდი. დღეს, საკუთარი თავი ერთ-ერთ ყველაზე წარმატებულ სტუდენტად მიმაჩნია.
პანდემიის გამო, ჩვენ არ მოგვეცა შესაძლებლობა, სრულად შეგვეგრძნო ის „სტუდენტური წლები“, რომელთა შესახებაც ამდენს გვიყვებოდნენ მშობლები და ბებია-ბაბუები. მიუხედავად ამისა, მე მაინც მომეცა შესაძლებლობა გაცვლითი პროგრამით, ერთი სემესტრი სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსტიტეტის მთავარ კამპუსზე მესწავლა. სწავლასთან ერთად, ლაბორატორიაში ასისტენტად დავიწყე მუშაობა. მიუხედადავ იმისა, რომ ჩემი სტუდენტობა ვირტუალურად, Zoom პლატფორმის საშუალებით, ვირტუალურ რეჟიმში გავატარე, მქონდა შესაძლებლობა მონაწილეობა მიმეღო სტუდენტურ აქტივობებში.  უკვე ორი წელია, რაც სდსუ საქართველოს სტუდენტური ელჩი ვარ. მონაწილეობას ვღებულობ გამოსაშვებ საღამოებში როგორც საქართველოში, ასევე კალიფორნიაში. გარდა ამისა, ვარ ქიმიკოსთა საერთაშორისო პროფესიული ორგანიზაციის - ამერიკელ ქიმიკოსთა ასოციაციის სტუდენტური წარმომადგენლობის წევრი. ამასთანავე შემარჩიეს და ამჟამად ვმუშაობ ასოცირებულ სტუდენტთა დირექტორთა საბჭოში (ASBOD), როგორც დეკანის ოფისის წარმომადგენელი, რაც ჩემთვის დიდი პატივია.
მეორე კურსზე, მუშაობა დავიწყე ავერსის კლინიკაში რადიოლოგის ასისტენტად. შემდეგ კი სსიპ ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნულ ბიუროში. აღნიშნული გამოცდილება ძალიან დამეხმარა მიმეღო პრაქტიკული ცოდნა და გამეუმჯობესებინა ლაბორატირული ტექნიკის გამოყენების უნარები.
ჩემი სადიპლომო პროექტისთვის, ვმუშაობ ბირთვულ-მაგნიტური რეზონანსის აპარატთან. ძირითადად, აღნიშნულ აპარატს ვიყენებთ, რათა ვიპოვოთ ნაერთის სტრუქტურა ან დავინახოთ რამდენად სუფთაა იგი. ჩვენი პროექტი მულტიდისციპლინურია კვლევის მეთოდებისა და მიღებული შედეგების გამოყენების თვალსაზრისით. კერძოდ, პროექტის წარმატებით განხორციელებისთვის საჭიროა ნივთიერებების გამოყოფის მეთოდები (კაპილარული ელექტროფორეზი და მაღალი ხარისხის თხევადი ქრომატოგრაფია), სპექტროსკოპიული მეთოდები (ბირთვულ-მაგნიტურ-რეზონანსული სპექტროსკოპია, მას-სპექტრომეტრია). ამ პროექტის ფარგლებში მიღებული ფუნდამენტური შედეგები გაამდიდრებს სუპრამოლეკულურ და ფიზიკურ-ორგანულ ქიმიას ახალი ცოდნით არაკოვალენტური ინტერმოლეკულური ურთიერთქმედების მექანიზმების შესახებ. გარდა ამისა, ჩვენს პროექტში შემუშავებული მეთოდების გამოყენების ძირითადი მიმართულებები იქნება ფარმაცევტული ანალიზი, ზოგადად ფარმაცევტული მეცნიერებები და ჯანდაცვა.
რაც შეეხება მომავალს, სხვების მსგავსავ, ვინც მეცნიერებაშია, მინდა ბევრ წარმატებას მივაღწიო და დავტოვო ჩემი კვალი საზოგადოებაზე. სწავლის დასრულების შემდეგ, ვგევმავ საკუთარ თავზე ვიმუშაო, ვიპოვო კარგი პოზიცია ლაბორატორიაში, ვინაიდან დაინტერესებული ვარ კლინიკურ კველვებში და ბევრი ვიმუშაო. ამიტომ, ვფიქრობ მომდევნო წელი სამუშაოს მივუძღვნა და შემდეგ უკვე სწავლა განვაგრძო ევროპის რომელიმე წამყვან უნივერსიტეტში.
დღეს მსოფლიო ბევრი გამოწვევის წინაშე დგას, იქნება ეს გლობალური დათბობა, კლიმატის ცვლილება, მრავალფეროვნება, ეკონომიკური პრობლემები თუ სხვა. ვფიქრობ, ჯანდაცვა კაცობრიობის ერთ-ერთი უძველესი პრობლემაა. მრავალი მეცნიერი და უამრავი გამოკვლევა ცდილობს დაამარცხოს ერთ-ერთი ურთულესი და საშინელი დაავადება - სიმსივნე. მინდა ვიყო იმ გუნდის წევრი, რომელიც ამ პრობლემას მოაგვარებს. მე მჯერა, რომ ყველას შეუძლია წარმატებას მიაღწიოს მანამ, სანამ არ დანებდება. მე ვიცი რომ დანებებას არ ვაპირებ.

#StudentSuccess - Ana Tsirekidze
My love for science comes from early childhood. At first, I was very interested in the planets, the cosmos, and the whole universe - most things that were difficult to explain. For some time, I fell in love with Chemistry and Biology, so I decided to dedicate my career to the medical field. However, since I believe a doctor should be a person with exceptional dedication and desire, I realized that I could not see myself in this field. It was then that the connection between my passions and the San Diego State University Chemistry/Biochemistry program emerged. Now I am studying Chemistry at SDSU in Georgia, with full funding.
When I first got into San Diego State University Georgia, I was confused, wondering how I could learn comprehensive subjects as Chemistry, Biochemistry, Analytical Chemistry, Physical Chemistry, and Organic/Inorganic Chemistry in English. I am happy to look back and say I was wrong. Today, I consider myself one of the most successful seniors at SDSU-G.
We did not get to fully experience those "student years" that our parents and grandparents told us so much about because of Covid. However, I still had the opportunity to participate in the exchange program and spend a semester on the main campus of San Diego State University in California. Besides my studies, I started working in a lab, as a laboratory assistant. Although I spent half of my studentship virtually on Zoom, I was still allowed the opportunity to participate in student activities. I have been the student ambassador of SDSU Georgia for two years now, and I have participated in Commencement ceremonies both in Georgia and California. In addition, I am a part of the American Chemical Society (ACS) student chapter - an international professional organization for Chemists. I have also been selected and am currently serving on the Associated Students Board of Directors (ASBOD) as a Dean’s Office Designee, which is a great honor.
During the Second year of my studies, I started working at Aversi clinics as a Radiology Assistant. In addition, in the second semester of my sophomore and first semester of junior years, I accepted an internship at the Legal Entity of Public Law-Levan Samkharauli National Forensics Bureau. This experience has helped me tremendously obtain many good laboratory techniques and knowledge.
For my Senior Project, I am working with the Nuclear-Magnetic Resonance machine. Basically, we use NMR to find the structure of a compound or see how pure it is. Our project is multidisciplinary in terms of the research methods and applying the results obtained. In particular, the methods of separation of substances are needed for the successful implementation of the project (Capillary electrophoresis and high-performance liquid chromatography), Spectroscopic methods (Nuclear-magnetic resonance spectroscopy, mass-spectrometry). The fundamental results obtained under this project will enrich supramolecular and physical-organic chemistry with new knowledge about the mechanisms of noncovalent intermolecular interactions. In addition, the main areas of application of the methods developed in our project will be pharmaceutical analysis, the pharmaceutical sciences in general, and healthcare.
As for the future, like everyone else in science, I want to achieve many great things and leave my mark on society. After graduation, I plan to work some more on myself, find a good position in a laboratory, and as I am interested in Clinical Trials, I am willing to work a lot. So, I am planning to take a gap year, and after that, I plan to continue my studies at one of the prestigious universities in Europe.
There are many challenges the world faces today, whether it be global warming, climate change, diversity, economic problems, or else. I believe, healthcare is one of the oldest issues for the humanity. Multiple scientists and countless studies have been trying to defeat one of the nastiest diseases – cancer. I want to be part of a team that will solve this problem. I believe everyone can succeed as long as they never give up. I know I am not willing to give up.