#StudentSuccess - გიორგი ნარეშელაშვილი
მე ვარ გიორგი ნარეშელაშვილი, სან დიეგოს სახელწმიფო უნივერსიტეტი საქართველოს სამოქალაქო ინჟინერიის მეოთხე კურსის სტუდენტი. მიზეზი, თუ რატომ ავირჩიე STEM მიმართულება, უნდა ვეძიო საშუალო სკოლის ადრეულ წლებში, როდესაც მომწონდა ტექნიკური საგნები, განსაკუთრებით კი, ფიზიკა. უფრო მეტიც, ყოველთვის გატაცებული ვიყავი ინჟინერიით და მაინტერესებდა როგორ შენდებოდა ის ყველაფერი, რასაც ჩვენს გარშემო ვხედავთ: შენობები, ხიდები, გზები. ამ კითხვებზე პასუხების ძიებამ მიმიყვანა სამოქალაქო ინჟინერიასთან.
გახლავართ ამერიკის სამოქალაქო ინჟინერთა ასოციაციის წევრი, და ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის ამერიკის სამოქალაქო ინჟინერთა ასოციაციის სტუდენტური წარმომადგენლობის პრეზიდენტი. მსგავსი ორგანიზაციის წევრობა საშუალებას გაძლევს გაიზარდო როგორც პიროვნულად, ასევე პროფესიულად. ნაყოფიერია გამოცდილების და ცოდნის ურთიერთგაზიარება, განსაკუთრებით მათთან ვინც სხვა ქვეყნის და კულტურის წარმომადგენელია. ეს კიდევ უფრო აშკარა გახდა, მას შემდეგ რაც მონაწილეობა მივიღე გაცვლით პროგრამაში და სდსუ-ს მთავარ კამპუსზე გავემგზავრე სასწავლებლად.
რაც შეეხება ჩემს გეგმებს, ვცდილობ დრო და რესურსები სწორად გავანაწილო, რათა ჩემი განათლება პროფესიული წინსვლისთვის გამოვიყენო. ამჟამად, ვარ უმცროსი სტრუქტურული ინჟინერი კომპანიაში Cubicon, სადაც მაქსიმალურად ვცდილობ სწავლა და სამუშაო ერთმანეთს შევუთავსო. ყველაზე მეტად ჩემს პროფესიაში მიტაცებს გააზრება იმისა, რომ შეიძლება შევქმნა ისეთი რამ, რასაც საზოგადოება გამოიყენებს ათწლეულების მანძილზე. ჩემთვის ეს ყველაზე მეტად ამაღელვებელი და საპასუხისმგებლოა.
სამწუხაროდ, მეოცე საუკუნის პოლიტიკამ საქართველოს ინჟინერიაზეც დიდი ზეგავლენა მოახდინა. მომავალში, მინდა ინჟინერია იმ საწყის დავუბრუნო, სადაც ის ყოფნას იმსახურებს. ეს მხოლოდ დიდი შრომით და სწორი აზროვნებით არის შესაძლებელი. იმედია, ჩემი თაობის ინჟინრები დაინახავენ ჩვენს საინჟინრო კულტურას დასავლურ პრაქტიკასთან ახლოს. ასევე მინდა წვლილი შევიტანო მდგრად განვითარებაში მსოფლიო მასშტაბით და შევიმუშავო მიმდინარე გამოწვევების ეკოლოგიურად სუფთა საინჟინრო გადაწყვეტილებები. მწვანე მშენებლობა შესაძლოა იყოს ერთადერთი შესაძლებლობა, რომელიც ნაწილობრივ მაინც ითვალისწინებს ჩვენი პლანეტის საჭიროებებს.

#StudentSuccess - Giorgi Nareshelashvili
I am Giorgi Nareshelashvili, a senior majoring in Civil Engineering at SDSU Georgia. When it comes to why I have chosen STEM, I can start from my very early years in high school, when I liked technical subjects, especially physics. Moreover, I have always been excited about engineering and how everything we see around us: buildings, bridges, roads - are constructed. Seeking answers to all of these questions led me to civil engineering.
I am a student member of the American Society of Civil Engineers (ASCE) and the President of Ilia State University ASCE Student Chapter. Being a part of such organizations helps you grow personally and professionally. It is productive to share knowledge and experience with others, especially those from different countries and cultures. That became particularly evident during my exchange visit to SDSU's main campus.
As for my plans, I aspire to manage time and resources correctly to use my education for the career advancement. Currently, I am a junior structural engineer at Cubicon LLC, trying my best to balance my studies and work. What makes me passionate about my profession is the realization of creating something that will be used by communities for decades to come. To me, this is exciting and a big responsibility.
Unfortunately, 20th-century politics has affected engineering in Georgia too. In the future, I want to do my part to bring it back to where it deserves to be. That will only be possible through hard work and the right mindset. Hopefully, my generation of engineers will see our engineering culture close to the top western practices. I also want to contribute to the sustainable development worldwide and provide eco-friendly engineering solutions to current challenges. Green construction might be one of the only options that at least partially takes into account our planet’s needs.